Przy wjeździe do USA dostajesz stempel z wizą i wpisaną datą maksymalnego pobytu. Ale co robić, jeśli urzędnik nie wpisał w paszporcie daty pobytu? Jak długo możesz zostać w USA? Spokojnie, sprawdzisz to w 3 minuty.
Stempel w paszporcie i data
Wiza 10 letnia w paszporcie pozwala na podróż tylko na lotnisko w USA. O tym, jak długo możesz być w Stanach decyduje urzędnik na lotnisku. Na ten temat pisałam tutaj: Wiza na 10 lat a maksymalny czas obytu w USA
Podczas kontroli, przy przekraczaniu granicy USA, spodziewaj się kilku pytań dotyczących Ciebie i celu Twojej podróży. Nic strasznego. Po rozmowie celnik zrobi Ci szybkie zdjęcie, weźmie odciski palców i wbije w paszporcie pozwolenie na pobyt. Mały stempel, na którym dopisze datę dopuszczalnego pobytu w USA. Ta data jest głównie dla Twojej wygody, żeby od razu wiedzieć jak długo można zostać i w każdej chwili, zerkając w paszport przypomnieć sobie o kupnie biletu powrotnego. Co jednak, gdy obok pieczątki urzędnik nie wpisał żadnej daty? Jak masz wiedzieć do kiedy możesz legalnie zostać w USA? Nie martw się, sprawdzisz to online.
Dokument I94
W chwili przekroczenia przez Ciebie granicy USA, automatycznie tworzony jest elektroniczny dokument I94 – “The Arrival and Departure Record”. Wcześniej był drukowany i przyczepiany do paszportu. Od 2013 roku zazwyczaj generowany jest elektronicznie. Dokument określa na jakiej podstawie wpuszczono Cię do USA (rodzaj wizy), kiedy i na jak długo. Więc nie ma się co martwić, nawet jeśli nie wpisano Ci daty w paszporcie. Online sprawdzisz, jak długo możesz być w Stanach.
Gdzie i jak sprawdzić do kiedy mogę zostać w USA jeśli nie mam daty w paszporcie?
Wejdź na stronę: https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/home
Tutaj zobaczysz pole: “Already Visiting & Need Proof of Visitor Status?”
Kliknij w link “Get most recent I94”. Pokaże Ci się komunikat o bezpieczeństwie danych. Kliknij “Consent & continue”.
Zobaczysz formularz “Enter Your Traveler Info”.
Wpisz w nim swoje dane:
- First (Given) Name : – imię
- Last (Family) Name/Surname – nazwisko
- Birth Date :- dzień miesiąc i rok urodzenia
- Passport Number :number paszportu
- Passport Country of Issuance :- kraj wydania paszportu
I kliknij “next”.
Zobaczysz podsumowanie Twojej ostatniej podróży do USA: “Most Recent I-94″ czyli to:
Tutaj najważniejsza dla Ciebie informacja: „Admit Until Date” – ta data mówi do kiedy możesz legalnie zostać w Stanach. To dzień, w którym najpóźniej musisz opuścić USA. Jeśli wyjedziesz chociaż dzień po tej dacie, w przyszłości czekają Cię kłopoty przy kolejnej podróży do USA.
Ciekawostka – klikając w pole “Get this traveler history”, podejrzysz całą historię wszystkich swoich podróży do USA.
I to wszystko.
Miłej podróży!
Skoro czytasz ten post, to znaczy że już jesteś, albo zaraz będziesz w Stanach. Daj znać, do której części USA zawitasz i co Ci się najbardziej podoba. Miłego pobytu! Baw się dobrze.
Chcesz pomóc? Udostępnij post klikając w przycisk poniżej. Może ktoś z Twoich znajomych, bliższych lub dalszych szuka informacji z tego tekstu.
3 komentarze
Dziękuję, to była bardzo ważna informacja której nigdzie nie mogłam znaleźć.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam
Witam. A co w przypadku jeśli wyskakuje komunikat że nie znaleziono informacji o podróżującym