Każdego tygodnia dostaję od Was pytania na temat emigracji do USA. Od czego zacząć? Jakie są opcje? Gdzie szukać pomocy? Dzisiaj odpowiedzi.
Legalna emigracja do Stanów Zjednoczonych
Wiele z podanych przeze mnie stron www, wymaga znajomości języka angielskiego. A to dlatego, że to źródła pochodzące z oficjalnych amerykańskich instytucji i organizacji. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem to polecam, obok internetowych słowników, pomoc anglojęzycznych znajomych. A jak coś trzeba doprecyzować to pisz w komentarzu, postaram się znaleźć odpowiedź. Jednak ja nie jestem cerytifikowanym specjalistą imigracyjnym, dlatego informacje, które podaję traktuj jako punkt startowy, a nie poradę prawną. Po takowe odsyłam do podanych niżej instytucji i prawników.
Emigracja do Stanów – od czego zacząć
Tutaj https://www.usa.gov/enter-us znajdziesz informacje na temat w pełni legalnych możliwości przyjazdu do Stanów Zjednoczonych.
Na tej stronie dowiedz się, jak ubiegać się o pozwolenie na wjazd do USA. W zależności od tego w jakim celu chcesz przylecieć, jako obywatel Polski, możesz ubiegać się o:
– zezwolenie na podróż turystyczną – zgodę otrzymuje się za pomocą elektronicznego systemu autoryzacji podróży (ESTA) tutaj: https://esta.cbp.dhs.gov, a koszt to $14. Od 11 listopada 2019 nie wymaga się już od Polaków posiadania wizy turystycznej (koszt $160), a jedynie zgodę poprzez ESTA.
– wizę imigracyjną na stały pobyt zezwalającą na zamieszkanie i pracę w USA. Może to być wiza rodzinna dla członków rodzin obywateli USA i stałych rezydentów, albo wiza pracownicza, która zazwyczaj wymaga oferty pracy od pracodawcy ze Stanów Zjednoczonych
– wizę narzeczeńską umożliwiająca zawarcie małżeństwa obywatelem USA i zamieszkanie w USA
– wizę studencką umożliwiającą naukę w USA (studia bądź nauka języka angielskiego w certyfikowanej szkole)
– wizę tranzytową na podróż przez terytorium Stanów
Istotne jest to, że o każdą wizę starasz się przed wjazdem do USA, będąc już tu na miejscu, możesz, pod pewnymi warunkami ubiegać się już o Zieloną Kartę poprzez zmianę statusu.
Ubieganie się o Zieloną Kartę
Sprawy dotyczące Zielonych Kart rozpatruje urząd zwany United States Citizenship and Immigration Services (USCiS) czyli Służby ds. Obywatelstwa i Imigracji w Stanach Zjednoczonych.
Będąc w USA można ubiegać się o tzw: Zieloną Kartę. Aby było to możliwe potrzebujesz pomocy obywatela USA, Stałego Rezydenta lub pracodawcy.
Musi on spełnić określone kryteria. Do jego obowiązku należy wykazanie możliwość sponsorowania (utrzymania) Ciebie, rodzinnych powiązań lub udowodnienia, że na miejscu nie może znaleźć odpowiedniego pracownika i dlatego chce zatrudnić właśnie Ciebie. W praktyce ten proces trwa kilka lat. Tutaj: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/the-immigrant-visa-process/step-1-submit-a-petition.html pokazano kolejne kroki, jakie należy podjąć.
Z kolei na tej stronie: wiza biuletyn można podejrzeć jak długo trwa obecnie procedura uzyskania Zielonej Karty. Jak czytać te tabele? Najpierw musisz dowiedzieć się w jakiej kategorii się znajdujesz (wizy rodzinne czy pracownicze) i której grupie (np. małżonek, czy brat Stałego Rezydenta, syn obywatela). Pierwsza tabela FINAL ACTION DATES FOR FAMILY-SPONSORED PREFERENCE CASES mówi o tym, kiedy złożono wnioski dla osób, które teraz otrzymują Zielone Karty poprzez rodzinę, druga tabela DATES FOR FILING FAMILY-SPONSORED VISA APPLICATIONS mówi o tym, jakie sprawy będą teraz rozpatrywane w kategorii rodzinnej (od rozpatrzenia sprawy do otrzymania GC może minąć kilka-kilkanaście miesięcy, stąd 2 tabele), a kolejne dwie odnoszą się do spraw pracowniczych (otrzymywanie CG i rozpatrywane sprawy).
Inną opcją jest też loteria wizowa, o której mowa tutaj.
Zazwyczaj wnioski wypełnia się pod koniec roku, a w okolicach maja system losuje osoby, które mają możliwość otrzymać Green Card. Tylko pamiętaj, że należy tam podać aktualne zdjęcie. Osobiście znam kilka osób, które właśnie w ten sposób otrzymały GC. Jeśli chcesz emigrować do USA, to nie zaszkodzi spróbować.
Konto USCiS
Do załatwiania spraw imigracyjnych na terenie USA warto założyć sobie konto: https://myaccount.uscis.gov/, tak by na bieżąco mieć podgląd.
Darmowa pomoc prawna w USA
Będąc już w USA można skorzystać z darmowych konsultacji prawnych w różnego rodzaju instytucjach. Tutaj znajduje się lista takich organizacji w zależności od stanu.
W przypadku, gdy termin rozpatrzenia Twojej sprawy już minął a dalej nic się nie dzieje lub USCiS niesłusznie odrzuciło Twój wniosek, pomóc może Biuro Rzecznika ds. Usług Obywatelskich i Imigracyjnych (CIS Ombudsman). Na tej stronie: https://www.dhs.gov/case-assistance znajdziesz instrukcję jak ubiegać się o jego wsparcie. Mi rzecznik pomógł, gdy mimo określonego czasu moja sprawa nadal nie ruszała do przodu.
Internet
Będąc jeszcze w Polsce polecam natomiast poczytać to forum: https://forum.usa.info.pl/. Nie może ono zastąpić profesjonalnej porady prawnika, ale znajdziesz tam wielu użytkowników, którzy dzieją się swoim doświadczeniem związanym z imigracją do USA. Ja na początku sporo się tak dowiedziałam.
Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne. Powodzenia!
7 komentarzy
Z tego biuletynu nic nie można wyczytać. Jestem sponsorowany przez siostrę. Moja sprawa została zatwierdzona w lipcu roku 2014 i niestety nie mogłem znaleźć informacji jak długo jeszcze muszę czekać na GC.
Oczywiście mam konto w USCiS, ale tam tylko jest informacja ” Your case was approved on July 2014″ i to wszystko. Żadnych szczegółów więcej.
Pozdrawiam
Jaka aplikacja została wtedy zaakceptowana? Form I-485?
Zawsze wyświetla się ten sam komunikat
On July 11, 2014, we approved your Form I-130, Petition for Alien Relative, Receipt Number WAC… W
„Submitting Form I-130 is the first step in helping an eligible relative apply to immigrate to the United States and get Green Card.”
To oznacza tyle, że aplikacja została przyjęta, czyli są podstawy do ubiegania się o GC, ale musisz czekać aż karta będzie dostępna w tej kategorii. Pomiędzy akceptacją formy I-130 a I-485 (która zapewnia GC) może minąć nawet kilka lat.
„Certain relatives must wait until a visa number is available before they can apply.”
Twoja kategoria to F4 (Brothers and Sisters of Adult U.S. Citizens), a tu czeka się najdłużej. Znam osoby które ubiegały się o GC właśnie poprzez brata/siostrę i zazwyczaj czekały 10-15 lat. Z biuletynu wynika, że teraz rozpatrywane są sprawy z marca 2007. Niestety, ale jeszcze pewnie kilka lat musisz poczekać.
Dziękuję za podpowiedź. Przypomniałem sobie, ze lata są liczone od daty złożenia, a moje dokumenty siostra wysłała w 2009 więc już niedługo. Tylko, że latka lecą i sił coraz mniej :)))
Drogę do USA chcę otworzyć dzieciom, by miały w razie czego wybór gdzie chcą żyć
Pozdrawiam
Rozumiem, mam nadzieję, że uda Wam się zrealizować plany.
Powodzenia
Witam serdecznie , mam pytanie . Siostra złożyła mi papiery w 2007 roku . Czekam już 16 lat . Tamtego roku w sierpniu otrzymałam informacje ze mogę zacząć proces . Zalogowałam się na stronę podana w piśmie , zrobiłam opłaty zalaczylam wszystkie dokumenty zeszło to do stycznia 2023 . Z NCV otrzymałam informacje ze będą ustalać spotkanie w ambasadzie i przekażą mi termin spotkania . Czekam już pół roku ! I nic . Cały czas obserwuje biuletyn wizowy i druga data ( zakończenie procedur ) to kwiecień 2007 . Czy ja mam czekać jeszcze pare miesięcy aż w biuletynie będzie data grudniowa !!
Po co zaczynaja tak wcześnie cała procedurę jak jeszcze trzeba czekać ?
Pozdrawiam