Strona główna Podróże Statua Wolności — zwiedzanie w 1 dzień

Statua Wolności — zwiedzanie w 1 dzień

autor Aga

Zostaw ten cały szum wokół i choć ze mną zobaczyć z bliska Statuę Wolności.

Statua Wolności USA

 

Symbol USA. Jest wszędzie: na plakatach, bilbordach, ulotkach, banerach biur podróży i upominkach z Nowego Jorku. Zielona Pani, jak to mówi mój synek, ikona wolności, jak mówi moja sąsiadka. A dla mnie i miliona imigrantów i turystów, po prostu wizytówka tego kraju – “The Statue of Liberty Enlightening the World” – czyli w pełnej nazwie “Statua Wolności oświecająca świat”.

 

Jak Statua Wolności znalazła się w USA?

 

Idea pomniku zrodziła się w drugiej połowie XIX wieku, we Francji. Miał on symbolizować bliskie relacje tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi, uczcić stulecie niepodległości USA i niedawno zniesione niewolnictwo. Obydwa kraje wspólnymi siłami miały sfinansować i sfinalizować projekt. Za koncepcję samego pomnika odpowiadał Francuz Frédéric-Auguste Bartholdi, a pomagał mu m.in: Alexandre Gustave Eiffel. Budowę Statuy zakończono w 1884 roku i rzeźba, stojąc nad dachami Paryża czekała na podróż za ocean.

W tym czasie w USA przygotowywano się na przyjęcie Żelaznej Damy, budując ogromny, solidny piedestał.

Statua została rozebrana na 350 części i zapakowana na pokład fregaty Isere w 214 skrzyniach. Dotarła do wybrzeży Nowego Jorku w czerwcu 1885 roku, a już rok później, 28 października 1886 została oficjalnie odsłonięta (a dokładnie odsłoniętą samą twarz ogromnego pomnika).

 

Nowy Jork zdjęcia

 

Jak wysoka jest Statua Wolności i z czego zbudowana

 

Sam pomnik ma ponad 46 metrów wysokości (151 stóp). Stoi na piedestale liczącym drugie tyle, przez co całość wznosi się na imponujące 93 metry. W jej wnętrzu znajduje się żelazna rama, otoczona zieloną, miedzianą blachą. Całość waży około 225 ton. Statua ulokowana jest na wyspie Liberty Island, która geograficznie znajduje się co prawda w stanie New Jersey, ale na podstawie umowy z miastem, podlega jurysdykcji Nowego Jorku.

Można odwiedzić samą wyspę, na której znajduje się pomnik, wejść na piedestał i do środka statuy, włącznie z odnowioną pochodnią.

 

Statua i symbole

 

Pełna nazwa pomnika to The Statue of Liberty Enlightening the World” – “Statua Wolności oświecająca świat”. Jej korona zbudowana jest z siedmiu promieni, u jej stóp leżą pęknięte kajdany i łańcuchy, na pamiątkę zniesienia niewolnictwa. Na tablicy, cyframi rzymskimi wyryto datę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone – 4 lipca 1776. Pierwowzorem twarzy kobiety była prawdopodobnie matka twórcy – rzeźbiarza (Frédéric-Auguste Bartholdi ).

 

Prom na Statuę Wolności

 

Jak dostać się na Statuę Wolności

 

Na samą Statuę Wolności, a ściślej rzecz ujmując na wyspę, na której się znajduje, dostać się można jedynie specjalnym promem. Bilety zarówno na prom, na piedestał i sam pomnik kupuje się na jednej stronie, tutaj: https://www.statueoflibertytickets.com/ Warto robić to z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Bilety są sprzedawane na konkretny dzień i godzinę.

Zwiedzanie Statuy można rozpocząć z dwóch punktów — Battery Park, NY — na południowym Manhattanie, lub z Liberty State Park, NJ. Osobom przyjeżdżającym spoza samego Nowego Jorku polecam jako punkt startowy właśnie New Jersey. Łatwo tu dojechać, jest sporo miejsc parkingowych za jedynie $7 za dzień. W GPS należy wpisać ‘Liberty State Park, Nj’, lub 1 Audrey Zapp Drive, Jersey City, NJ.

Po pobraniu biletu parkingowego należy kierować się do kontroli bezpieczeństwa. Teraz (sierpień 2023) odbywa się ona w dużym, białym namiocie widocznym z parkingu. Przed wejściem do namiotu zostanie zeskanowany kupiony wcześniej bilet. Potem standardowa kontrola podobna do tej na lotnisku, bez obowiązku zdejmowania butów (sierpień 2023) i oddawania wody/jedzenia.

Bezpośrednio po kontroli, kierujemy się na nabrzeże, do miejsca wyznaczonego przez znaki. Tam, o wybranej godzinie, odpływa prom. Ten z New Jersey zatrzymuje się najpierw na Ellis Island, gdzie zobaczyć można muzeum poświęcone imigracji w Stanach. Naprawdę warto. Jest to nowoczesne muzeum, z efektami dźwiękowymi, gdzie usłyszeć można głosy imigrantów sprzed dziesięcioleci, a nawet stuleci. Poza tym, muzeum daje możliwość przeszukania swoich archiwów i sprawdzenia, czy nasi przodkowie nie przypłynęli kiedyś do tego portu. Więcej o Ellis Island pisałam tutaj: wyspa Ellis Island

 

Muzeum Imigracji Ellis Island

 

Po stopie na Ellis Island znowu wsiadamy na prom, który zawozi nas na Liberty Island. Tam, w zależności od kupionego biletu, podchodzi się pod Statuę Wolności, na piedestał, lub samą górę pomnika.

Po zwiedzaniu, promem, dostajemy się z powrotem do Liberty Park i zaparkowanego samochodu.

W przypadku promów płynących z Battery Park, kierunek zwiedzania jest odwrotny: pierwszym stopem jest Liberty Island i Statua, a drugim Ellis Island.

Zakupione bilety dają możliwość wypłynięcia i powrotu do tego samego portu, co oznacza, że wypływając z New Jersey, wracamy również do New Jersey, a nie na Manhattan. Promy zarówno z punktu startowego, jak i wysp – stopów pływają co 45 minut.

 

A widoki są takie:

 

Nowy Jork zdjęcie

 

Statua Wolności

 

Muzeum Imigracji

 

Statua Wolności prom

 

Potrzebujesz więcej informacji? Daj znać!

Chciałabyś/chciałbyś kiedyś zobaczyć Statuę Wolności z bliska?

0 Komentarz
0

Podobne Wpisy, Które Mogą Cię Zaciekawić

Zostaw komentarz